E Martë, 02 Qershor 2020
Blue Red Green
  • Buletin Informativ i Lëvizjes Europiane në Shqipëri
Joomla!: Position Home - E Hënë, 09 Prill 2012 07:19
Joomla!: Using Joomla! - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Upgraders - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: The Joomla! Project - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: The Joomla! Community - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Sample Sites - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Professionals - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Parameters - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Joomla! - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Getting Started - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Getting Help - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Beginners - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00

Protestat popullore kundrejt autokratizmit të Victor Orban

protesta hungariAshtu siç pritej të ndodhte, qeveria e Hungarisë e kryeministrit Victor Orban, e gjendur nën trysninë e protestave masive popullore në rrugët e Budapestit si edhe prej paralajmërimeve të ashpra të Bashkimit Europian, u detyrua të rishikonte vendimin e saj lidhur me taksimin e shërbimit të Internetit. Natyrisht që ky vendim u konsiderua prej atyre që e kundërshtonin këtë taksim aq absurd sa qesharak, i cili do t’i godiste keqasi konsumatorët duke favorizuar firmat e telekomunikacioneve dhe të internetit, të cilat do të detyroheshin të paguanin 150 forinta për çdo gigabyte, si një fitore e madhe e demokracisë.

Por për disa të tjerë, të cilët e shohin regjimin e Orbanit si një regjim autoktratik dhe mezi presin ta rrëzojnë atë pa i pritur zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2018, deklarata publike e tij për hapjen e bisedimeve me grupet e interesit për mundësinë e vendosjes së disa rregullave të reja të Internetit, ngjan më tepër si një deklaratë e sforcuar.

Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shfaqur hapur shqetësimin e tyre kundrejt Orbanit, i cili u bë i njohur për bindjet e tij antikomuniste në vitet 80, dhe që tani ka përqëndruar shumë pushtet në duart e veta duke shkelur në këtë mënyrë demokracinë. Gjatë katër viteve të qeverisjes së tij, ka urdhëruar kryerjen e një auditimi të grupeve të shoqërisë civile, ka forcuar kontrollin shtetëror mbi mediat si edhe u ka vendosur kompanive të huaja taksa të kushtueshme.
Nga ana tjetër shumë kryeqytete perëndomore janë mjaft të shqetësuara për faktin se Orbani po lëviz në orbitën e presidentit rus, Vladimir Putin. Lidhur me këtë, qeveria amerikane u ndaloi hyrjen në territorin e saj gjashtë zyrtarëve të lartë hungarezë, me preteksin se janë të përshfirë në afera korruptive. Gjithashtu, Orbani po e kundërshton mjaft ashpër një skemë të bankave të mëdha europiane, e cila parashikon të ndihmojë huamarrësit në kurriz të kostove të bankave hungareze.

Natyrisht që vetë Victor Orbani i hedh poshtë këto akuza duke u justifikuar me faktin se partia që ai drejton Fidesz, gëzon mbështetjen e shumicës së hungarezëve, ku këtë gjë e tregon edhe fakti që në zgjedhjet e fundit për Parlamentin Europian kjo parti mori 45% të votave, e cila reflektohet në zotërimin e dy të tretave të parlamentit hungarez. Por për një pjesë të opinionit publik liberale dhe pro europiane, hedhin paralezima mes Orbanit dhe Presidentit të Turqisë Recep Tayyip Erdogan, i cili gjithashtu gëzon një mbështetje të gjerë të votuesve megjithëse është përballur edhe ai me protesta masive popullore.
                                                                                                                                Reuters, nëntor 2014

  Kërko

  Axhenda

Axhenda e Javës

29 maj – Komisioneri Oliver Varhelyi do të mbajë një videokonferencë me Zyrën për Institucionet Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut (OHDIR)

28 maj - Parlamenti Europian Komiteti për Transportin dhe Turizmin -Prezantimi nga Komisioni për paketën mbi turizmin dhe transportin për vitin 2020 dhe në vazhdim.

27 maj – 28 maj - Konferenca e Presidentëve: Presidenti i PE dhe grupet politike parlamentare
takohen paraprakisht me Kancelaren gjermane Merkel dhe Presidentin e Bundestagut, Schauble, në kuadër të Presidencës Gjermane të Këshillit që nis më 1 korrik

27 maj - Seanca Plenare e PE: Presidentja e Komisionit, von der Leyen do ti prezantojë Kuadrin Financiar Shumëvjecar të rishikuar dhe propozimet për Planin e Rimëkëmbjes, si edhe do të debatojë me eurodeputetët

- Komisioneri i ekonomisë, Paolo Gentiloni mban një fjalim në seminarit online mbi temën, "E ardhmja e Eurozonës dhe përgjigjja ndaj COVID-19".

25 maj – Parlamenti Europian: Komiteti mbi të Drejtat Civile, Drejtësinë dhe Marrëdhëniet e Brendshme, do të votojë mbi Rekomandimet për negociata për një bashkëpunim të ri të Mbretërisë së Bashkuar.

- Anëtarët e Këshillit Ekonomik të Zonës Europiane diskutojnë, përmes videokonferencës, funksionin e përgjithshëm të Marrëveshjes EEA dhe efektet e COVID-19 në tregun e brendshëm.

  FJALOR

  Na ndiqni ne:

facebook gplus twitter youtube1