E Martë, 02 Qershor 2020
Blue Red Green
  • Buletin Informativ i Lëvizjes Europiane në Shqipëri
Joomla!: Position Home - E Hënë, 09 Prill 2012 07:19
Joomla!: Using Joomla! - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Upgraders - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: The Joomla! Project - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: The Joomla! Community - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Sample Sites - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Professionals - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Parameters - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Joomla! - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Getting Started - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Getting Help - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Beginners - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00

Partia pro-perëndimore mban pushtetin në Estoni

estonia

 

Më datë 1 mars, estonezët votuan në zgjedhjet parlamentare pro qeverisjes së partisë reformatore të qendrës së djathtë. Kryeministri më i ri europian, Taavi Roivas, 35 vjeç, i cili drejton partinë pro-Natos dhe e orientuar drejt perëndimit, duhet tani të formojë koalicionin parlamentar në shtetin e vogël baltik. Partia e Roiva mori 27.7 % të votave, duke mundur kundërshtatin e tij, partinë e qendrës pro-Ruse me 24.8 %.

Nga 101 vende në parlament, reformatorët tani kanë 30 vende, qendra ka 27 vende, ndërkohë pjesa e mbetur ndahet mes 4 partive të tjera. Partia fituese duhet të bashkëpunojë me partinë e vogël partnere Social-Demokrate, për të siguruar shumicën parlamentare. Ndërkohë, Roivas ka përjashtuar mundësinë për të kërkuar vende shtesë nga Qendra, e cila mbështetet nga minoriteti rus në Estoni.

Por sipas Shërbimeve të Lajmeve Baltike, udhëheqësi i qendrës Edgar Savisaar ka deklaruar se një parti e cila përfaqëson një numër kaq të madh të njerëzve në Estoni, nuk mund të shmanget ose te detyrohet të heshtë. Ai vitin e shkuar, ngjalli polemika për mbështetjen e aneksimin rus të Krimesë nga Ukraina. Partia e tij, gjithashtu ka firmosur një marrëveshje bashkëpunimi me Partinë e Putinit.

Sondazhet parazgjedhore i kishin dhënë qendrës një fitore të ngushtë.  Fitorja e zgjedhjeve të së dielës, lidhet pjesërisht me dhunimin në vitin e kaluar të hapësirës ajrore estoneze nga Rusia, mes frikës për shkallëzimin e dhunës në Ukrainë dhe efekteve të përhapjes së mundshme.

Misionet e policisë ajrore të Nato-s kanë regjistruar disa aksidente, të cilat përfshijnë avionët rus rreth shtetit baltik. Ushtria estoneze gjithashtu ka deklaruar se në vitin 2014 avionët rus kanë hyrë 7 herë në hapësirën ajrore estoneze. Kjo gjë ka ngjallur pasigurinë, shoqëruar me disa sugjerime se Rusia qëllimisht po kërkon destabilizimin e rajonit. Zëvendës Komandanti Suprem i Aleancës në Europë, gjenerali Adrian Bradshaw, së fundi ka deklaruar se ekziston rreziku se Rusia mund të tentojë të zërë territoret e ish-vendeve sovjetike.
“Duhet të bëjmë diçka për t’ju kundërpërgjigjur veprimeve agresive, të kryera nga Rusia duke dhunuar të drejtën ndërkombëtare dhe aneksur Krimenë,” tha sekretari i përgjithshëm i Nato-s Jens Stoltenberg.

                                                                                                                            EUObserver, mars 2015

  Kërko

  Axhenda

Axhenda e Javës

29 maj – Komisioneri Oliver Varhelyi do të mbajë një videokonferencë me Zyrën për Institucionet Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut (OHDIR)

28 maj - Parlamenti Europian Komiteti për Transportin dhe Turizmin -Prezantimi nga Komisioni për paketën mbi turizmin dhe transportin për vitin 2020 dhe në vazhdim.

27 maj – 28 maj - Konferenca e Presidentëve: Presidenti i PE dhe grupet politike parlamentare
takohen paraprakisht me Kancelaren gjermane Merkel dhe Presidentin e Bundestagut, Schauble, në kuadër të Presidencës Gjermane të Këshillit që nis më 1 korrik

27 maj - Seanca Plenare e PE: Presidentja e Komisionit, von der Leyen do ti prezantojë Kuadrin Financiar Shumëvjecar të rishikuar dhe propozimet për Planin e Rimëkëmbjes, si edhe do të debatojë me eurodeputetët

- Komisioneri i ekonomisë, Paolo Gentiloni mban një fjalim në seminarit online mbi temën, "E ardhmja e Eurozonës dhe përgjigjja ndaj COVID-19".

25 maj – Parlamenti Europian: Komiteti mbi të Drejtat Civile, Drejtësinë dhe Marrëdhëniet e Brendshme, do të votojë mbi Rekomandimet për negociata për një bashkëpunim të ri të Mbretërisë së Bashkuar.

- Anëtarët e Këshillit Ekonomik të Zonës Europiane diskutojnë, përmes videokonferencës, funksionin e përgjithshëm të Marrëveshjes EEA dhe efektet e COVID-19 në tregun e brendshëm.

  FJALOR

  Na ndiqni ne:

facebook gplus twitter youtube1