E Premte, 19 Korrik 2019
Blue Red Green
  • Buletin Informativ i Lëvizjes Europiane në Shqipëri
Joomla!: Position Home - E Hënë, 09 Prill 2012 07:19
Joomla!: Using Joomla! - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Upgraders - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: The Joomla! Project - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: The Joomla! Community - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Sample Sites - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Professionals - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Parameters - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Joomla! - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Getting Started - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Getting Help - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Beginners - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00

Nuk do të ketë kushte të reja për anëtarësimin e Serbisë në BE

ministri gjerman n serbi

Më 28 prill 2015, gjatë vizitës së tij zyrtare, ministri i jashtëm gjerman Frank-Walter Steinmeier e siguroi Serbinë se nuk do të ketë kushte të reja për përparimin e vendit kandidat drejt anëtarësimit në BE.

Gjatë takimeve që zhvilloi me zyrtarët më të lartë serb, përsëriti edhe një herë tjetër mbështetjen e vendit të tij për hapjen e kapitujve të parë gjatë këtij viti. Pavarësisht se vendi ballkanik i filloi negociatat për anëtarësim më 1 janar 2014, ende nuk ka kapituj të hapur deri tani.

Vazhdo leximin...

Deklarata e Pёrbashkёt e 6 Kryeministrave tё Ballkanit Perёndimor pёr bazёn e Rrjetit tё Transporitit dhe Prioritetet e Projektit

6 wb n brukselMë 21 prill 2015, Komisioneri Hahn dhe Komisionerja Bulc mbajtën në Bruksel takimin e 6 Kryeministrave të Ballkanit Perëndimor. Takimi në Bruksel konfirmoi dakortsinë për bazën e rrjetit të transportit nëpërmjet një përcaktimi të përbashkët dhe diskutoi mënyrat konkrete të cilat do të ndihmojnë në implementimin e rrjetit. Deklarata e Përbashkët që shoqëroi takimin si më poshtë:

Vazhdo leximin...

Përvjetori i Njëqindtë i Gjenocidit Armen: Eurodeputetët i bëjnë thirrje Turqisë dhe Armenisë të normalizojnë marrëdhëniet mes tyre

genocidi armen

“Armenia dhe Turqia duhet të shfrytëzojnë përvjetorin e njëqindtë të gjenocidit armen për të rivendosur marrëdhënie diplomatike mes tyre dhe të hapin kufijtë dhe rrugën për integrim ekonomik,” deklaron Parlamenti Europian në rezolutën që u votua të mërkurën e 15 Prillit. Eurodeputetët theksojnë nevojën që Turqia të njohë gjenocidin armen, në mënyrë që të krijohet mundësia për një "pajtim të vërtetë". Ata gjithashtu komentojnë deklaratën e Papa Françeskut më 12 prill duke nderuar përvjetorin e njëqindtë të gjenocidit, nën frymën e paqes dhe bashkëpunimit.

Vazhdo leximin...

Kriza politike në Maqedoni rrezikon anëtarësimin në BE

maqedoni krizaKriza e thellë politike e kohëve të fundit në Maqedoni, lidhur me çështjet e përgjimeve si edhe të akuzave për dhënie rryshfeti , e kanë vështirësuar edhe më shumë rrugëtimin e vendit ballkanik drejt anëtarësimit në familjen e madhe europiane.
Situata më e fundit solli reagime nga 28 vendet anëtare të bllokut europian. Këtë e tregoi fare qartë edhe vizita e parë në Shkup e Komisionerit për Politikën e Fqinjësisë dhe të Zgjerimit, Johannes Hahn, më 17 shkurt 2015, i cili u bëri thirrje partive politike për kapërcimin e këtij ngërçi politik përmes angazhimit të tyre në një dialog konstruktiv si edhe që hetimet të jenë sa më të pavarura dhe transparente në përputhje të plotë me parimet, vlerat, ligjet si edhe standartet europiane dhe ndërkombëtare.

Vazhdo leximin...

Mali i Zi hap dy kapituj të tjerë në bisedime me BE-në

mali i zi BE

Më 30 mars 2015, negociatorët e BE-së dhe Malit të Zi ranë dakord për hapjen e dy kapitujve të tjerë në procesin e pranimin të Malit të Zi në Bashkimin Europian: kapitullin 16 mbi tatimet dhe kapitullin 30 mbi marrëdhëniet e jashtme.
Si rezultat, nga 35 kapituj të paracaktuar, 18 janë hapur tashmë për negociata, nga të cilët dy janë mbyllur përkohësisht.
Negociatorët ishin Ilze Juhansone, Përfaqësuesi i Përhershëm i Letonisë në BE(BE) dhe Andrija Pejovic, Sekretar i Shtetit për Integrimin Europian dhe Negociatori kryesor për anëtarësimin e Malit të Zi në BE(Mali i Zi).

Vazhdo leximin...

  Kërko

  Axhenda

24-28 qershor – Mbledhja e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës që shënon dhe 70 vjetorin e organizatës, do të zgjedhë Sekretarin e ri të Përgjithshëm 
25 qershor – GRECO-Organi Anti-korrupsion i Këshillit të Europës publikon raportin e vitit 2018 ku janë mbikqyrur 48 shtete
25 qershor – Presidenti Juncker takon në Bruksel Zuzana Čaputován, Presidenten e re sllovake
27 qershor – Konferenca “Rikthimin në punë i të papunëve prej një kohe të gjatë” paraqet rezultatet e vlerësimit të fundit të 'Rekomandimit për papunësinë afatgjatë'
27-28 qershor - Forumi i 8-të vjetor i Strategjisë së BE-së për Rajonin e Danubit (EUSDR) 
28 qershor-  Dëgjesë publike mbi rolin e mediave në komunikimin e të drejtave të personave me aftësi të kufizuar

  FJALOR

Komiteti Europian i Sindikatave për Arsimin (ETUCE)

ETUCE përfaqëson 132 Sindikata në 51 vende/shtete europiane, përfshirë këtu dhe Shqipërinë, dhe ka në total 11 milion persona - staf arsimor në të gjithë Europën. ETUCE është partneri social i mësuesve në nivel Europian dhe mbrojtës i interesave të tyre në Komisionin Europian. E themeluar më 1977, ETUCE është e përbërë nga sindikata kombëtare të mësuesve dhe personel të të gjitha fushave dhe niveleve të arsimit duke filluar nga edukimi i përgjithshëm, arsimi profesional dhe trajnimi, si dhe arsimi i lartë apo kërkimi shkencor.

  Na ndiqni ne:

facebook gplus twitter youtube1