E Premte, 19 Korrik 2019
Blue Red Green
  • Buletin Informativ i Lëvizjes Europiane në Shqipëri
Joomla!: Position Home - E Hënë, 09 Prill 2012 07:19
Joomla!: Using Joomla! - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Upgraders - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: The Joomla! Project - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: The Joomla! Community - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Sample Sites - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Professionals - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Parameters - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Joomla! - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Getting Started - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Getting Help - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00
Joomla!: Beginners - E Shtunë, 01 Janar 2011 00:00

SHBA, BE dhe OSBE i bëjnë thirrje Serbisë për lirinë e medias

media serbiaPas rasteve të fundit të censurimit në mediat serbe, përfaqësues të bashkësisë ndërkombëtare kanë theksuar rëndësinë e lirisë së shprehjes.
Michael Davenport, kreu i Delegacionit të BE në Serbi, në panelin “Blog open-close” mbajtur në Beograd më 10 qershor, tha se asnjë vend demokratik i cili synon të bëhet pjesë e Bashkimit Europian nuk duhet të vendosë kufizime apo presion mbi lirinë e shprehjes. Sipas tij, janë tre fenomene që ndikojnë në lirinë e shprehjes në Serbi : autocensura, pirateria e faqeve të internetit dhe frikësimi i individëve të ndaluar dhe të arrestuar më parë  për komente në rrjetet sociale. Ambasadori tha se përgjegjësia për probleme të tilla në media në Serbi lidhet me qeverinë, mediat dhe me ekspertët online ose blogerët.

Vazhdo leximin...

Vlerësohet përparimi i Serbisë drejt anëtarësimit

fule and serbiaNë vizitën e tij të parë në Beograd që pas krijimit të qeverisë së re të vendit,  Komisioneri për Zgjerimin e BE-së Stefan Fule u shpreh se Serbia ka bërë progres të rëndësishëm dhe se anëtarësimi në BE është tashmë një “siguri e dukshme”.
Pas takimit me Presidentin e Serbisë Tomislav Nikolic, Fule tha,-“Disa ditë më parë ne festuam 10 vjetorin e zgjerimit më të madh të BE-së. Në 2014, integrimi europian i Serbisë dukej si një e ardhme e largët. Unë jam i bindur se Serbia ka aftësinë për të kthyer  mundësinë e integrimit të vendit në realitet”.

Vazhdo leximin...

Shoqëria civile në Maqedoni: Gjithnjë e më e politizuar dhe pro-qeveritare

shoqeria civile ne maqedoni gjithnje e me e politizuarLegjitimiteti dhe politizimi i shoqërisë civile ngelen gjithnjë çështje të nxehta. Por, shoqëria civile maqedonase duket se vitet e fundit është bërë një shesh beteje politike gjithnjë e më të ashpër, ku ndikimi i qeverisë duket qartësisht. Shumë prej organizatave jo-qeveritare, në fakt nuk bëjnë gjë tjetër veç se promovojnë ideologjinë e partisë kryesore në qeveri, duke sulmuar kritikët e saj dhe rivalët.
Në disa raste, zyrtarët e partisë së Nikola Gruevskit, kanë lidhje të ngushta me OJQ-të , duke rritur kështu gjasat e konfliktit të interesave në një sektor në të cilën politizimi, edhe pse i pashmangshëm, ka për qëllim mbajtjen nën kontroll.

Vazhdo leximin...

Oreksi për Zgjerimin e BE-së në këndvështrimin e austriakëve

oreksi i zgjerimit tek austriaketPasi Komisioni Europian zbuloi raportet vjetore të progresit të vendeve kandidate të BE-së (16 tetor) , një think-tank austriak zbuloi se mbështetja e brendshme publike për zgjerimin rezulton më e ulëta ndër vite. Komisioni Europian për herë të dytë rekomandoi dhënien e statusit të kandidatit për Shqipërinë dhe, për herë të pestë radhazi, për hapjen e bisedimeve të pranimit me Maqedoninë.

Vazhdo leximin...

Turqia, drejt politikës së jashtme të njëanshmërisë

Turqia drejt politikes se jashtme te njeanshmeriseViti 2013 e përballi Turqinë me dy sfida, një të brendshme dhe një të jashtme. Sfida e parë ishte me qeverinë e vet, kur një shqetësim i brendshëm u kthye në një konflikt të hapur. Ndërkohë që protestat filluan në Turqi si përgjigje e zhvillimit të planifikuar urban, ata morën formën e një vale shqetësimesh për qëndrimet e qeverisë turke mbi fenë, fjalën e lirë dhe zërat opozitarë.

Vazhdo leximin...

  Kërko

  Axhenda

24-28 qershor – Mbledhja e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës që shënon dhe 70 vjetorin e organizatës, do të zgjedhë Sekretarin e ri të Përgjithshëm 
25 qershor – GRECO-Organi Anti-korrupsion i Këshillit të Europës publikon raportin e vitit 2018 ku janë mbikqyrur 48 shtete
25 qershor – Presidenti Juncker takon në Bruksel Zuzana Čaputován, Presidenten e re sllovake
27 qershor – Konferenca “Rikthimin në punë i të papunëve prej një kohe të gjatë” paraqet rezultatet e vlerësimit të fundit të 'Rekomandimit për papunësinë afatgjatë'
27-28 qershor - Forumi i 8-të vjetor i Strategjisë së BE-së për Rajonin e Danubit (EUSDR) 
28 qershor-  Dëgjesë publike mbi rolin e mediave në komunikimin e të drejtave të personave me aftësi të kufizuar

  FJALOR

Komiteti Europian i Sindikatave për Arsimin (ETUCE)

ETUCE përfaqëson 132 Sindikata në 51 vende/shtete europiane, përfshirë këtu dhe Shqipërinë, dhe ka në total 11 milion persona - staf arsimor në të gjithë Europën. ETUCE është partneri social i mësuesve në nivel Europian dhe mbrojtës i interesave të tyre në Komisionin Europian. E themeluar më 1977, ETUCE është e përbërë nga sindikata kombëtare të mësuesve dhe personel të të gjitha fushave dhe niveleve të arsimit duke filluar nga edukimi i përgjithshëm, arsimi profesional dhe trajnimi, si dhe arsimi i lartë apo kërkimi shkencor.

  Na ndiqni ne:

facebook gplus twitter youtube1